fbpx
Linkedin YouTube

Wiele małych i średnich przedsiębiorców boryka się z problemem odzyskiwania należności od klientów, ale w obawie przed wysokimi kosztami nie decydują się na windykację. Jednak warto wiedzieć, że kosztami windykacji można obciążyć dłużnika oraz że tylko stanowcze działanie gwarantuje skuteczne odzyskanie pieniędzy.

Odzyskiwanie należności na koszt dłużnika dotyczy windykacji polubownej i sądowej w Polsce, a także odzyskiwania pieniędzy od kontrahentów z wielu krajów Unii Europejskiej w sektorze B2B. Stosowne zapisy znajdują się w Ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych z 8.03.2013. Regulacje mają za zadanie zachęcać przedsiębiorców do stosowania krótkich terminów płatności, a tym samym chronić ich przed zatorami płatniczymi.

40 euro zapewnione

Zgodnie z ustawą wierzycielom przysługuje rekompensata za koszty odzyskiwania należności od dłużnika w równowartości 40 euro. Do tej kwoty ma prawo każdy przedsiębiorca, który oczekuje na zapłatę od tzw. „dnia nabycia odsetek”, czyli od następnego dnia po upływie wyznaczonego terminu płatności. Wierzyciele mogą wyegzekwować tę kwotę przy okazji wysyłania dłużnikowi stosownego wezwania do zapłaty. Warto wiedzieć, że nawet w sytuacji, gdy dłużnik spłaci część swojego zobowiązania w terminie, wierzyciel będzie mógł otrzymać rekompensatę z tytułu niezapłaconej części należności.

Niektóre firmy windykacyjne pobierają kwotę 40 euro jako koszty obsługi, dzięki czemu windykacja jest darmowa dla wierzyciela.

Windykacja na koszt dłużnika

Jeśli koszty windykacji przekroczą 40 euro, również można starać się o zwrot wyższej kwoty. W praktyce wierzyciel powinien udokumentować koszty odzyskiwania należności, np. za pośrednictwem rachunku z firmy windykacyjnej, oraz złożyć pozew o zapłatę do sądu. Wówczas zwracana suma będzie obejmować także koszty zastępstwa procesowego, czyli np. obsługę radcy prawnego, który będzie reprezentował wierzyciela w sądzie.

Wybrane firmy windykacyjne oferują kompleksowe usługi, które obejmują odzyskanie długu oraz kosztów windykacji od dłużnika – wówczas wierzyciel nie ponosi żadnych opłat.

Odpowiednie regulacje chronią interesy wierzycieli i umożliwiają im przeprowadzenie windykacji na koszt dłużnika. Jest to komfortowa sytuacja dla przedsiębiorców, którzy mogą skutecznie odzyskać należne pieniądze bez ponoszenia opłat. Wybierając firmę windykacyjną warto zwrócić uwagę, czy posiada własną kancelarię prawną. Nawet jeśli sprawa nie zostanie rozstrzygnięta na drodze polubownej, wykwalifikowani prawnicy pomogą wierzycielowi we wszystkich kwestiach związanych z postępowaniem sądowym o zapłatę.

O autorze

Piotr Kaźmierczak

Pełni funkcję Dyrektora ds. Rozwoju EULEO. Jest odpowiedzialny za strategię i rozwój firmy, w tym zwłaszcza ofertę usług, sprzedaż, marketing i PR. Stworzył koncepcję szkoleń z zakresu zarządzania należnościami i negocjacji z dłużnikami. Jest absolwentem Wydziału Filozoficzno - Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (kierunek historia) oraz podyplomowych studiów z zakresu zarządzania małymi i średnimi firmami na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Swoje pozazawodowe zainteresowania skupia na: historii, literaturze środkowoeuropejskiej, muzyce fado, muzyce operowej, teatrze. Amatorsko uprawia: żeglarstwo, narciarstwo, biegi, koszykówkę. Wolny czas najchętniej spędza podróżując po Europie w poszukiwaniu ciekawej kuchni regionalnej i dobrego wina.
Dodaj komentarz
©2021 EULEO G. Grzesiak Sp.k.
Zarządzanie zgodami (pliki cookie)