fbpx
Linkedin YouTube

O tym dlaczego warto skorzystać z monitoringu wypłacalności przy podejmowaniu współpracy z nowym klientem. Powiększanie portfolio klientów i partnerów biznesowych jest jednym z bardziej pożądanych ścieżek rozwoju firm. Z drugiej strony, nawiązując współpracę chciałoby się mieć pewność co do jakości relacji, sytuacji finansowej i wypłacalności naszego kontrahenta. Jednym ze skuteczniejszych sposobów sprawdzenia kondycji firmy jest zamówienie usługi monitoringu wypłacalności.

Monitoring wypłacalności polega na wpisaniu nowego klienta do listy obserwowanych podmiotów i jeśli w danej bazie, np. firmy windykacyjnej, pojawi się tzw. negatywne zdarzenie gospodarcze, firma od razu zostanie o tym powiadomiona. Dzięki bieżącemu monitoringowi przedsiębiorstwo ma szansę na szybką reakcję i podjęcie odpowiednich kroków.

Najlepiej z takiej usługi skorzystać przy pomocy firmy windykacyjnej, która w swoich bazach posiada informacje o wielu klientach z konkretnej branży, np. meblarskiej czy budowlanej. Dzięki zgromadzeniu wszystkich informacji w jednym miejscu, firma windykacyjna ma aktualne informacje, dotyczące konkretnych firm.

Informacje w monitoringu wypłacalności

Skąd pochodzą informacje dotyczące danej firmy? Najczęściej z baz konkretnej firmy windykacyjnej lub z biur informacji gospodarczej. Są to podmioty gromadzące i udostępniające dane o dłużnikach, zgodnie z regulacjami prawnymi zawartymi w ustawie z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Na polskim rynku działają cztery biura informacji gospodarczej:

  • Info Monitor BIG
  • Krajowy Rejestr Długów BIG
  • Rejestr Dłużników ERIF BIG
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej KBIG

Aby dopisać dłużnika do rejestru, kwota długu musi przekraczać 500 zł. Następnie należy wysłać do firmy zalegającej z zapłatą list polecony z ostrzeżeniem o zamiarze dopisania jej do listy dłużników i odczekać 30 dni. Po wpisaniu dłużnika na listę należy aktualizować wartość długu, w przypadku, gdy dłużnik choćby częściowo spłacił swoje zobowiązanie. Jeśli dłużnik spłaci należność, firma ma obowiązek usunięcia informacji o niezapłaconych fakturach w terminie 14 dni od daty zaksięgowania na swoim rachunku spłaty zobowiązania. W przeciwnym wypadku grozi grzywna w wysokości 30 tys. zł.

Słabe punkty BIG

Sprawdzając przyszłego klienta w BIG należy pamiętać, że biuro ewidencjonuje zapytania i udostępnia je zainteresowanym podmiotom, więc firma, o którą pytaliśmy będzie o tym fakcie wiedziała.

Słabym punktem działalności biur informacji gospodarczej jest brak przepływu informacji między odrębnymi biurami, ponieważ każde z nich działa oddzielnie i stanowi dla siebie konkurencję. Dlatego pozyskując informacje z BIG zawsze warto pamiętać, że:

  • należy krytycznie podchodzić do informacji znajdujących się bazach, ponieważ firma, która była dłużnikiem, po uregulowaniu należności znika z rejestrów,
  • BIG posiadają zróżnicowaną zawartość baz, ponieważ to od klientów danego biura zależą umieszczane tam informacje o dłużnikach,
  • bazy biur nie oddają prawdziwej ilości długów, ponieważ ich klienci chętniej sprawdzają w nich swoich kontrahentów, aniżeli dopisują długi,
  • warto sprawdzić informacje dotyczące danego kontrahenta w kilku bazach.

Monitoring wypłacalności to narzędzie, które z pewnością pozwoli na pozyskanie istotnych informacji na temat danego kontrahenta. Dzięki odpowiednim danym, można uniknąć niekorzystnej współpracy z nieuczciwym przedsiębiorcą i zadbać o bezpieczeństwo finansowe swojej firmy.

O autorze

Piotr Kaźmierczak

Pełni funkcję Dyrektora ds. Rozwoju EULEO. Jest odpowiedzialny za strategię i rozwój firmy, w tym zwłaszcza ofertę usług, sprzedaż, marketing i PR. Stworzył koncepcję szkoleń z zakresu zarządzania należnościami i negocjacji z dłużnikami. Jest absolwentem Wydziału Filozoficzno - Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (kierunek historia) oraz podyplomowych studiów z zakresu zarządzania małymi i średnimi firmami na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Swoje pozazawodowe zainteresowania skupia na: historii, literaturze środkowoeuropejskiej, muzyce fado, muzyce operowej, teatrze. Amatorsko uprawia: żeglarstwo, narciarstwo, biegi, koszykówkę. Wolny czas najchętniej spędza podróżując po Europie w poszukiwaniu ciekawej kuchni regionalnej i dobrego wina.
Dodaj komentarz
©2021 EULEO G. Grzesiak Sp.k.
Zarządzanie zgodami (pliki cookie)