Długi po bezskutecznej egzekucji komorniczej mają swoją wartość pomimo, iż w branży zarządzania wierzytelnościami bardzo często nazywamy je właśnie wierzytelnościami straconymi. W opinii specjalistów z EULEO są to długi trudne, ale nie stracone. Próby ich odzyskania bywają żmudne i wymagają sporych nakładów, przy odpowiednim podejściu mają jednak ekonomiczny sens, o czym wiedzą zawodowcy. Wierzyciel, pozbawiony specjalistycznej wiedzy i narzędzi windykacyjnych, skazany jest z reguły na dużo pracy i wydatków, które nie gwarantują sukcesu.
Dobrym sposobem na „wyciśnięcie” pieniędzy ze złych długów, jest ich sprzedaż wyspecjalizowanemu podmiotowi, który na własny koszt i we własnym imieniu podejmie się ich odzyskania. Windykacja należności po umorzonych egzekucjach komorniczych może być porównywana do odzyskiwania cennych metali szlachetnych z odpadów hutniczych – trzeba „przerzucić” masę materiału, a czysty kruszec najczęściej jest mocno rozproszony i występuje w bardzo małych kawałkach. EULEO Wierzytelności zgromadziła niezbędne zasoby do realizacji tego zadania, jakim jest odzyskiwanie należności uznanych za stracone. Ma odpowiedni zespół (windykatorów, prawników, detektywów) metodologię, zaplecze informatyczne oraz doświadczenie – wszystkie czynniki wymagane do osiągnięcia sukcesu. Oczywiście w proces odzyskiwania takich długów trzeba zainwestować sporo środków, odpowiednio alokując ryzyko.
Sprzedaż długu firmie windykacyjnej daje wierzycielowi szereg korzyści
- Korzyść pierwsza, najbardziej konkretna – finansowa. EULEO płaci za dług dobrą cenę, wypracowało bowiem unikatową formułę, w której może on zapracować ponownie.
- Korzyść druga, podatkowa – zmniejszenie zobowiązań podatkowych w zakresie PIT/CIT. Strata ze sprzedaży długu (różnica między jego nominałem a uzyskaną ceną), w zakresie VAT, którego firma nie odliczyła, a który jest częścią zbywanej wierzytelności, staje się teraz kosztem podatkowym. Po uzyskaniu indywidulanej interpretacji podatkowej, sprzedający będzie mógł odzyskać 19% z VAT – w odliczeniach od podatku dochodowego.
Warto pamiętać o pozafinansowych benefitach zbycia wierzytelności trudnych. Taki krok wpływa na poprawę wizerunku bilansowego przedsiębiorstwa. Pozwala „mieć z głowy” zaległe sprawy dotyczące nierzetelnych kontrahentów i ich nieuregulowanych płatności, księgowość zaś w końcu zamyka konta analityczne w księgach handlowych. Dlatego też transakcje sprzedaży wierzytelności „pokomorniczych” nazywane są czyszczeniem bilansu i traktowane w wielu firmach jako normalna procedura, realizowana zazwyczaj przed zamknięciem roku obrotowego.
Co trzeba zrobić, aby zbyć wierzytelności?
Warunkiem koniecznym jest inwentaryzacja wszystkich spraw umorzonych w postępowaniu egzekucyjnym za ostatnie 10 lat. Należy wydobyć z archiwum akta tych spraw, a zwłaszcza tytuły wykonawcze (wyroki, nakazy zapłaty). Trzeba też ustalić wartość kwot pozostających do zapłaty – najprościej pozyskać je z programu księgowego. Dla porządku warto stworzyć tabelaryczne zestawienie spraw. Czynności, te windykatorzy nazywają przygotowaniem portfela wierzytelności do sprzedaży. Usystematyzowany pakiet podlega weryfikacji i wycenie przez windykatora.
Teraz może nastąpić sprzedaż pakietu za ustaloną cenę. Odbywa się ona w formie umowy cesji wierzytelności. Z podpisami notarialnie potwierdzonymi. Oczywiście sprawy organizacyjne związane z umową i notariuszem załatwiają specjaliści z EULEO. Windykator pokryje wszystkie koszty związane z transakcją, zapłaci też 1% podatku od czynności cywilnoprawnych.
Po zakupie portfela długów windykator analizuje i grupuje wierzytelności wg wspólnych dla nich cech. Takie przygotowanie portfela pozwoli odpowiednio skoncentrować zasoby i dobrać właściwe środki windykacyjne do różnych zbiorów wierzytelności. Nadchodzi czas odzyskiwania wybranych długów. Część zakupionego portfela nie będzie bowiem pracować. Pierwsze sukcesy pojawią się po 3-4 miesiącach. Efektywne zarządzanie całym portfelem może potrwać nawet kilka lat.
Podsumowując; sprzedaż wierzytelności uznanych przez wierzyciela za stracone może przynieść firmie konkretne benefity.
Jeśli posiadają Państwo należności po bezskutecznej egzekucji komorniczej i chcą Państwo uzyskać więcej informacji dotyczących możliwości ich sprzedaży, prosimy o kontakt za pośrednictwem poniższego formularza.