fbpx
Linkedin YouTube
Euleo - jak przeciwdziałać zatorom finansowym

Firmy, które ubezpieczają lub planują ubezpieczyć swoje należności często wychodzą z założenia, że polisa będzie wystarczającym zabezpieczeniem przed dłużnikami i nieterminowymi płatnościami. Jest to założenie błędne. Problemy z płatnościami nadal będą występować, ale właściwie prowadzona obsługa windykacyjna rozwiąże wiele z nich. Połączenie umowy ubezpieczenia kredytu kupieckiego i umowy windykacyjnej z wyspecjalizowaną firmą zarządzającą należnościami – tzw. wariant hybrydowy, jest najlepszym rozwiązaniem. 

W opublikowanym niedawno poradniku dla firm, które planują ubezpieczyć należności  zaznaczyliśmy, że przedsiębiorca ma możliwość ”dopisania” do polisy wybranej przez siebie firmy windykacyjnej, która zajmie się obsługą należności zagrożonych brakiem zapłaty. Ubezpieczyciel oferuje co prawda swoje usługi windykacyjne, jednak warto tu postawić „na swoim” i wybrać rozwiązanie zewnętrzne. Dlaczego?

1. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie zajmują się zwykle windykacją i nie jest to ich główny biznes. Świadczone przez nie działania windykacyjne mają jedynie charakter usług wspierających posiadacza polisy. Ubezpieczyciele nie muszą też walczyć o skuteczność windykacji, gdyż koszty utraconych należności poniesiesz zawsze Ty, w kolejnym cyklu polisowym. Będzie to zwyżka od szkód, które wygenerowała Twoja firma. Pamiętaj, że zawsze będziesz zmuszony odzyskiwać nie tylko należności objęte ubezpieczeniem, ale także wyłączone z polisy. Skuteczna windykacja zewnętrzna obniży szkody, a co za tym idzie, pozwoli obniżyć sumaryczne koszty ubezpieczenia należności dzisiaj i w przyszłości. Wybierając ochronę ubezpieczeniową działaj tak jak przy zakupie nowego samochodu. Kalkuluj koszty zakupu, ale i koszty eksploatacji. Niska cena początkowa, wcale nie oznacza niskich kosztów, które będziesz zmuszony ponosić w przyszłości.

2.  Częstą bolączką polis ubezpieczeniowych jest niedoszacowanie limitów kredytowych dla tzw. klienta nazwanego. Ubezpieczyciel prawie zawsze odmówi Ci ubezpieczenia wszystkich Twoich kontrahentów, wyłączając z polisy tych, którzy stanowią dla niego największe ryzyko. Część kontrahentów uzyska limity kredytowe, odbiegające od Twoich potrzeb. Pamiętaj, że firma ubezpieczeniowa zarabia na różnicy pomiędzy przypisem składkowym a wartością wypłaconych szkód. Zawsze i chętnie ubezpieczy transakcje niskiego ryzyka, zaś Tobie zależy na tych dających największy obrót i zysk – obarczonych wyższym ryzykiem.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której suma Twoich transakcji z danym kontrahentem może wynosić 200 000 złotych, a ubezpieczenie obejmuje tylko transakcje do 100 000 złotych. Możesz oczywiście dostosować się do przyznanego limitu, ograniczając sprzedaż i zachęcając jednocześnie klienta do poszukiwania innego dostawcy. Możesz też podjąć ryzyko sprzedaży ponad limit, kiedy wiesz że warto i dobrze zabezpieczysz odzyskanie należności.

Sprawdzona firma windykacyjna będzie stać po Twojej stronie. Pomoże dobrze sprawdzić kontrahenta pod kątem zdarzeń negatywnych. Będzie też monitorować należności, a w razie zatoru finansowego odzyska dług od dłużnika. Słowem, pomoże obniżyć ryzyko związane ze sprzedażą nie objętą ubezpieczeniem.

3. Skuteczne działania windykacyjne sprawią, iż pomimo występowania tzw. „zdarzeń negatywnych”, Twoja składka ubezpieczeniowa nie wzrośnie. Warto zwrócić na to szczególną uwagę i współpracować ze sprawdzoną, doświadczoną firmą windykacyjną z sektora B2B, tym bardziej, że prowadzone przez nią działania w praktyce mogą się okazać neutralne dla Twojego biznesu.

4. Firmy windykacyjne B2B prowadzą działania, których celem zawsze jest odzyskanie należności od dłużnika, bo od tego zależy ich wynagrodzenie. Posiadają wypracowane procedury, specjalizują się w obsłudze firm i konkretnych sektorów, znają ich specyfikę i często po prostu wiedzą, kto w danej branży nie płaci w terminie. Korzystają ze zróżnicowanych metod pozyskiwania informacji i motywowania dłużników do zapłaty (wyjazdy terenowe, wywiad detektywistyczny, publikacja informacji na giełdach długów itp.). Dla przedsiębiorców stanowią więc solidnego partnera, z którym warto współpracować.

5. Oprócz działań nastawionych na odzyskiwanie należności, firmy windykacyjne świadczą również usługi dodatkowe, takie jak: monitoring faktur, wywiad detektywistyczny  czy dostarczanie raportów gospodarczych. Dzięki nim możesz m.in. szybko zweryfikować wiarygodność potencjalnych kontrahentów i w łatwy sposób kontrolować płatności.

O autorze

Grzegorz Grzesiak

Pełni funkcję Dyrektora Departamentu Windykacji EULEO. Jest odpowiedzialny za strategię i procedury odzyskiwania należności, a także jako prokurent odpowiada za strategię i rozwój Kancelarii Radców Prawnych EULEO. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim. W 2008 roku ukończył studia podyplomowe z komunikacji w biznesie na Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie. Jego największą pasją jest fotografia (prowadzi blog fotograficzny www.momenty.eu). Lubi podróżować i poznawać nowe kultury, jest również amatorem kuchni śródziemnomorskiej.
Dodaj komentarz
©2021 EULEO G. Grzesiak Sp.k.
Zarządzanie zgodami (pliki cookie)