fbpx
Linkedin YouTube

W związku z coraz większą mobilnością mieszkańców Europy, masowymi migracjami pracowników, pojawia się rynkowa potrzeba ustalania miejsca pobytu konkretnej osoby fizycznej. Przyczyny poszukiwań osób bywają zróżnicowane, te najważniejsze to: lokalizowanie dłużników, spadkobierców, beneficjentów konkursów i loterii, znajomych „sprzed lat”.

Angielski termin „skip tracing” (dosłownie: śledzenie przeskakujących z miejsca na miejsce) oznacza działania polegające na ustaleniu najbardziej aktualnych danych kontaktowych osób, które zmieniły miejsce pobytu, a to: adresu rezydencji, adresu pobytu, numeru telefonu, adresu e-mail. Usługa czasami jest poszerzana o bardziej dodatkowy komponent, tj. „asset tracing”, czyli poszukiwanie majątku dłużnika.

Tracing (nazwa skróconą) jest powszechnie stosowaną metodą w branży windykacyjnej. Same techniki poszukiwania osób są zróżnicowane, ze względu na lokalne (krajowe) środowisko prawne i administracyjne. To zróżnicowanie widoczne jest zwłaszcza w zakresie możliwości uzyskania dostępu do centralnych rejestrów ludności, ewidencji branżowych i zawodowych oraz jakości i aktualności danych w tych rejestrach. Są kraje, takie jak np. Norwegia, Szwecja gdzie w zasadzie nie ma problemów z uzyskaniu oficjalnych, wiarygodnych, aktualnych informacji o osobie fizycznej z rejestrów urzędowych i Grecja, gdzie jest to absolutnie niemożliwe, a sama usługa wręcz nielegalna.

We wszystkich niemal krajach Europy gromadzenie i przetwarzanie informacji o osobach fizycznych podlega restrykcyjnym normom ochrony danych osobowych, adaptowanym najczęściej z dyrektywy unijnej. Najczęściej okolicznością usprawiedliwiającą gromadzenie tego typu informacji jest zlecenie wierzyciela, który zamierza je wykorzystać w postępowaniu windykacyjnym (interes prawnie usprawiedliwiony). Inną okolicznością może być wniosek kredytowy złożony przez osobę fizyczną, który jest przetwarzany przez wyspecjalizowane biuro kredytowe, badające zdolność kredytową wnioskodawcy. Biura kredytowe mogą w pewnym zakresie odsprzedawać uzyskiwane dane. Działalność tracerów (osób realizujących usługę skip tracingu) wykonywana jest na mocy ogólnie obowiązujących przepisów prawa, w niektórych krajach wymaga wszakże posiadania dodatkowych licencji i zezwoleń.

Źródła informacji, z których korzystają zawodowi tracerzy sprowadzają się do kilku kategorii: oficjalne rejestry urzędowe (najbardziej wiarygodne źródło), publicznie dostępne prywatne bazy i rejestry (np. branżowe, lokalne, sportowe), zasoby sieci Internet (w tym zwłaszcza tzw. social media) oraz ustalenia licencjonowanych detektywów.

Poniżej pokazujemy, jakie są możliwości uzyskiwania danych teleadresowych z oficjalnych źródeł urzędowych w wybranych krajach europejskich:

POLSKA

Dostęp do informacji o osobach fizycznych zawartych w bazie PESEL prowadzonej przez MSW jest w zasadzie limitowany do organów państwa. Firmy windykacyjne mogą z nich korzystać tylko i wyłącznie po wykazaniu interesu prawnego, np. w związku z koniecznością skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego np. o zapłatę. Oprócz bazy PESEL wykorzystywany jest tzw. cyber tracking. W ostateczności, informacje pozyskuje się w ramach usług detektywistycznych.

AUSTRIA

Wyłącznie licencjonowani tracerzy mogą korzystać z kompletnego, centralnego rejestru meldunkowego.

BELGIA

Jedynym, ale wiarygodnym źródłem informacji są zdecentralizowane rejestry ludności prowadzone przez organy samorządu lokalnego. Centralny rejestr ludności jest niedostępny dla firm windykacyjnych.

Kliknij, aby przejść do drugiej części artykułu

O autorze

Piotr Kaźmierczak

Pełni funkcję Dyrektora ds. Rozwoju EULEO. Jest odpowiedzialny za strategię i rozwój firmy, w tym zwłaszcza ofertę usług, sprzedaż, marketing i PR. Stworzył koncepcję szkoleń z zakresu zarządzania należnościami i negocjacji z dłużnikami. Jest absolwentem Wydziału Filozoficzno - Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (kierunek historia) oraz podyplomowych studiów z zakresu zarządzania małymi i średnimi firmami na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Swoje pozazawodowe zainteresowania skupia na: historii, literaturze środkowoeuropejskiej, muzyce fado, muzyce operowej, teatrze. Amatorsko uprawia: żeglarstwo, narciarstwo, biegi, koszykówkę. Wolny czas najchętniej spędza podróżując po Europie w poszukiwaniu ciekawej kuchni regionalnej i dobrego wina.
Dodaj komentarz
©2021 EULEO G. Grzesiak Sp.k.
Zarządzanie zgodami (pliki cookie)