02-16
Skip tracing w Europie #1

W związku z coraz większą mobilnością mieszkańców Europy, masowymi migracjami pracowników, pojawia się rynkowa potrzeba ustalania miejsca pobytu konkretnej osoby fizycznej. Przyczyny poszukiwań osób bywają zróżnicowane, te najważniejsze to: lokalizowanie dłużników, spadkobierców, beneficjentów konkursów i loterii, znajomych „sprzed lat”.
Angielski termin „skip tracing” (dosłownie: śledzenie przeskakujących z miejsca na miejsce) oznacza działania polegające na ustaleniu najbardziej aktualnych danych kontaktowych osób, które zmieniły miejsce pobytu, a to: adresu rezydencji, adresu pobytu, numeru telefonu, adresu e-mail. Usługa czasami jest poszerzana o bardziej dodatkowy komponent, tj. „asset tracing”, czyli poszukiwanie majątku dłużnika.
Tracing (nazwa skróconą) jest powszechnie stosowaną metodą w branży windykacyjnej. Same techniki poszukiwania osób są zróżnicowane, ze względu na lokalne (krajowe) środowisko prawne i administracyjne. To zróżnicowanie widoczne jest zwłaszcza w zakresie możliwości uzyskania dostępu do centralnych rejestrów ludności, ewidencji branżowych i zawodowych oraz jakości i aktualności danych w tych rejestrach. Są kraje, takie jak np. Norwegia, Szwecja gdzie w zasadzie nie ma problemów z uzyskaniu oficjalnych, wiarygodnych, aktualnych informacji o osobie fizycznej z rejestrów urzędowych i Grecja, gdzie jest to absolutnie niemożliwe, a sama usługa wręcz nielegalna.
We wszystkich niemal krajach Europy gromadzenie i przetwarzanie informacji o osobach fizycznych podlega restrykcyjnym normom ochrony danych osobowych, adaptowanym najczęściej z dyrektywy unijnej. Najczęściej okolicznością usprawiedliwiającą gromadzenie tego typu informacji jest zlecenie wierzyciela, który zamierza je wykorzystać w postępowaniu windykacyjnym (interes prawnie usprawiedliwiony). Inną okolicznością może być wniosek kredytowy złożony przez osobę fizyczną, który jest przetwarzany przez wyspecjalizowane biuro kredytowe, badające zdolność kredytową wnioskodawcy. Biura kredytowe mogą w pewnym zakresie odsprzedawać uzyskiwane dane. Działalność tracerów (osób realizujących usługę skip tracingu) wykonywana jest na mocy ogólnie obowiązujących przepisów prawa, w niektórych krajach wymaga wszakże posiadania dodatkowych licencji i zezwoleń.
Źródła informacji, z których korzystają zawodowi tracerzy sprowadzają się do kilku kategorii: oficjalne rejestry urzędowe (najbardziej wiarygodne źródło), publicznie dostępne prywatne bazy i rejestry (np. branżowe, lokalne, sportowe), zasoby sieci Internet (w tym zwłaszcza tzw. social media) oraz ustalenia licencjonowanych detektywów.
Poniżej pokazujemy, jakie są możliwości uzyskiwania danych teleadresowych z oficjalnych źródeł urzędowych w wybranych krajach europejskich:
POLSKA
Dostęp do informacji o osobach fizycznych zawartych w bazie PESEL prowadzonej przez MSW jest w zasadzie limitowany do organów państwa. Firmy windykacyjne mogą z nich korzystać tylko i wyłącznie po wykazaniu interesu prawnego, np. w związku z koniecznością skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego np. o zapłatę. Oprócz bazy PESEL wykorzystywany jest tzw. cyber tracking. W ostateczności, informacje pozyskuje się w ramach usług detektywistycznych.
AUSTRIA
Wyłącznie licencjonowani tracerzy mogą korzystać z kompletnego, centralnego rejestru meldunkowego.
BELGIA
Jedynym, ale wiarygodnym źródłem informacji są zdecentralizowane rejestry ludności prowadzone przez organy samorządu lokalnego. Centralny rejestr ludności jest niedostępny dla firm windykacyjnych.

