
Zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zobowiązuje przedsiębiorców do składania deklaracji PIT drogą elektroniczną. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak należy przygotować i przesłać e-deklaracje do Urzędu Skarbowego oraz którzy przedsiębiorcy składać dokumenty w dalszym ciągu w tradycyjny sposób.
Ministerstwo Finansów ustaliło osobne zasady składania deklaracji PIT-8C, PIT-11, PIT-R, PIT-40 oraz IFT-1/IFT-1R dla dwóch grup płatników.
Składający deklarację za nie więcej niż 5 podatników
Ci płatnicy mogą wciąż składać dokumenty w formie papierowej i mają na to czas do 31 stycznia. Jednak należy pamiętać, że deklaracji w ich imieniu nie może złożyć biuro rachunkowe. W takim przypadku dokumenty musiałyby zostać złożone w formie elektronicznej. Informacja IFT-3 musi być złożona drogą elektroniczną.
Składający deklarację za więcej niż 5 podatników lub przez biuro rachunkowe
Ta grupa jest zobowiązana do złożenia dokumentów wraz z podpisem elektronicznym przez internet, za pośrednictwem tzw. Uniwersalnej Bramki Dokumentów (UBD).
Terminy składania deklaracji:
- PIT-4R, PIT-8AR, IFT-3/IFT-3R – do końca stycznia.
- PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, PIT-40 – do końca lutego.
W celu wysłania deklaracji płatnicy muszą przygotować plik w odpowiedniej formie, a następnie przesłać go na platformę Ministerstwa Finansów. Stworzenie deklaracji elektronicznej umożliwiają niektóre programy księgowe, płacowe lub narzędzia informatyczne. Przedsiębiorcy, którzy do tej pory nie korzystali z tego typu rozwiązań muszą liczyć się z wydatkami od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przy wyborze odpowiedniego oprogramowania warto zwrócić uwagę, czy dany dostawca oferuje jego aktualizacje w przypadku zmian w przepisach.
Resort finansów zapewnia, że wysyłanie deklaracji przez internet to oszczędność czasu i pieniędzy. Niewątpliwym ułatwieniem tego rozwiązania jest możliwość jednorazowego przesłania kompletu dokumentów. Dodatkowym bonusem jest wydłużony o miesiąc czas składania dokumentów. Wydawać by się mogło, że składanie deklaracji PIT przez internet usprawni działalność polskich firm. Jednak jeśli przedsiębiorcy są do tego zobligowani i w dodatku muszą skorzystać z dodatkowych narzędzi, może się to okazać sporym utrudnieniem. Szczególnie w przypadku małych firm, wykorzystujących narzędzia informatyczne w ograniczonym zakresie.

