Przedsiębiorcy, którzy mają trudności z odzyskaniem zaległych należności od kontrahentów zwykle sami starają się odzyskać pieniądze i albo w ogóle nie korzystają z pomocy wyspecjalizowanej firmy windykacyjnej, albo oddają sprawę profesjonalistom za późno. To skutkuje mniejszymi szansami na odzyskanie należności, zwłaszcza jeśli dojdzie do ich przedawnienia. Co wtedy należy zrobić, aby odzyskać pieniądze? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.
Dłużnicy dzięki licznym wymówkom oraz unikaniu kontaktu z wierzycielem maksymalnie odwlekają spłatę należności, a następnie zasłaniają się ich przedawnieniem. Przypomnijmy – okres przedawnienia w transakcjach handlowych zawieranych na terenie kraju wynosi dwa lata, a w przypadku usług transportu – jeden rok. Pomimo upływu tych terminów przedsiębiorcy mają jeszcze inną szansę na odzyskanie pieniędzy. Skuteczną metodą dyscyplinującą niewypłacalnych kontrahentów jest wpis do rejestru dłużników. Wierzyciele mogą również sprzedać dług na giełdzie wierzytelności.
Odzyskiwanie należności i ocena ryzyka
Według danych BIG InfoMonitor nawet 40% dłużników spłaca zobowiązania już po otrzymaniu listu z informacją o planowanym wpisie na listę dłużników. Obecność w rejestrze oznacza, że dana firma działa w sposób nieuczciwy i nie warto zawierać z nią transakcji. W konsekwencji poważne firmy i instytucje, takie jak banki, ubezpieczalnie czy firmy leasingowe po sprawdzeniu obecności dłużnika na liście zrezygnują ze współpracy z nim. Dlatego dłużnicy już nawet znajdujący się w rejestrze starają się jak najszybciej spłacić zaległe zobowiązania, bo „wyczyścić swoje konto” i odbudować nadszarpniętą reputację.
W Polsce obecnie działa kilka rejestrów dłużników, m.in. Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor, Rejestr Dłużników ERIF oraz Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A.
Czemu służą giełdy długów?
Giełdy długów, zwane też giełdami wierzytelności, podobnie jak rejestry dłużników publikują informacje o długu danej firmy. Głównym zadaniem giełd długów jest możliwość wykupienia ich przez inne podmioty. W ten sposób wierzyciel może szybko odzyskać część należnych pieniędzy, a podmiot wykupujący wierzytelność przechodzi do dalszego egzekwowania spłaty. Jest to pomocne rozwiązanie jeśli wierzyciel potrzebuje szybko pieniędzy i nie ma czasu na odzyskiwanie ich np. drogą sądową. Należy jednak pamiętać, że podmiot wykupujący dług zwykle płaci wierzycielowi jedynie część pieniędzy. Giełdy również mogą działać dyscyplinująco na dłużników – część z nich spłaci zobowiązania, aby zniknąć z listy nieuczciwych przedsiębiorców.
Odzyskiwanie przeterminowanych długów jest długotrwałym i często skomplikowanym procesem. Dlatego przedsiębiorcy powinni zabezpieczyć się przed tego typu problemami, wprowadzając w firmach narzędzia kontrolujące spływ należności na bieżąco. Odpowiednie systemy monitorują wpłaty od klientów, wysyłają automatyczne przypomnienia, a w razie potrzeby pozwalają na przekazanie sprawy do windykacji polubownej lub sądowej. O szczegółach takich rozwiązań napiszemy w następnym artykule.