03-13
Rozważna firma – bądź przykładem!

Czy etyczne działanie w biznesie jest odpowiednio podkreślane wśród polskich przedsiębiorców? Wydaje się, że nie ma dobrego narzędzia, które promowałoby odpowiedzialne, rozważne i moralne podejście w relacjach B2B. Dlatego powstał program „Rozważna Firma”. Oto zasady, jakimi powinien kierować się rozważny przedsiębiorca.
1. Zapobieganie utracie płatności od kontrahentów – działaj z wyprzedzeniem: zapobiegaj występowaniu długów. To łatwiejsze niż ich późniejsze odzyskiwanie. Masz do dyspozycji szereg narzędzi prewencyjnych. Korzystaj z nich!
2. Weryfikowanie wiarygodności i wypłacalności swoich kontrahentów – jeszcze przed nawiązaniem współpracy z kontrahentem sprawdź wszelkie dostępne informacje o potencjalnym partnerze biznesowym. To pozwoli uniknąć współpracy z nierzetelnymi firmami.
3. Monitorowanie spływu bieżących należności od kontrahentów – monitoruj spłaty, przypominaj kontrahentom o zbliżających się terminach płatności, co pozwoli uniknąć zatorów finansowych.
4. Szybkie podejmowanie decyzji o odzyskiwaniu długów zagrożonych brakiem zapłaty – Czas to pieniądz! Reaguj od razu na pojawiające się trudności ze spłatą zobowiązań przez twoich partnerów biznesowych. Dzięki temu zwiększasz prawdopodobieństwo odzyskania należności.
5. Egzekwowanie uczciwości w interesach i szacunek dla danego słowa – Dane słowo potraktuj honorowo i poważnie. Twoim priorytetem powinno być dążenie do wywiązywania się ze zobowiązań. Takim działaniem zyskasz prawdziwe zaufanie i zbudujesz silną relację z kontrahentami.
6. Promowanie kontrahentów regulujących terminowo zobowiązania –wspieraj i promuj partnerów i inne przedsiębiorstwa, które przestrzegają zasad odpowiedzialnego prowadzenia biznesu. Przyczynisz się do poprawy moralności płatniczej w całej branży.
7. Kreowanie wysokich wzorców zachowań w relacjach biznesowych – Bądź rozważny, promuj etyczne i moralne standardy prowadzenia biznesu. Zanim podejmiesz decyzję o współpracy z kontrahentem, rozważ wszelkie konsekwencje, zrób bilans i działaj świadomie.
8. Stosowanie jednakowych standardów moralności płatniczej i rzetelności w interesach wobec siebie jak i swoich kontrahentów – oczekujesz pozytywnych zmian w branży? Zacznij od swojej firmy. Stosuj zasady pozytywnej i odpowiedzialnej współpracy, wówczas możesz tego samego wymagać od swoich kontrahentów. Po prostu bądź przykładem dla innych!

