fbpx
Linkedin YouTube
Rozważna firma

Czy etyczne działanie w biznesie jest odpowiednio podkreślane wśród polskich przedsiębiorców? Wydaje się, że nie ma dobrego narzędzia, które promowałoby odpowiedzialne, rozważne i moralne podejście w relacjach B2B. Dlatego powstał program „Rozważna Firma”. Oto zasady, jakimi powinien kierować się rozważny przedsiębiorca.

1. Zapobieganie utracie płatności od kontrahentówdziałaj z wyprzedzeniem: zapobiegaj występowaniu długów. To łatwiejsze niż ich późniejsze odzyskiwanie. Masz do dyspozycji szereg narzędzi prewencyjnych. Korzystaj z nich!

2. Weryfikowanie wiarygodności i wypłacalności swoich kontrahentów – jeszcze przed nawiązaniem współpracy z kontrahentem sprawdź wszelkie dostępne informacje o potencjalnym partnerze biznesowym. To pozwoli uniknąć współpracy z nierzetelnymi firmami.

3. Monitorowanie spływu  bieżących należności od kontrahentów – monitoruj spłaty, przypominaj kontrahentom o zbliżających się terminach płatności, co pozwoli uniknąć zatorów finansowych.

4. Szybkie podejmowanie decyzji o odzyskiwaniu długów zagrożonych brakiem zapłaty – Czas to pieniądz! Reaguj od razu na pojawiające się trudności ze spłatą zobowiązań przez twoich partnerów biznesowych. Dzięki temu zwiększasz prawdopodobieństwo odzyskania należności.

5. Egzekwowanie uczciwości w interesach i szacunek dla danego słowa – Dane słowo potraktuj honorowo i poważnie. Twoim priorytetem powinno być dążenie do wywiązywania się ze zobowiązań. Takim działaniem zyskasz prawdziwe zaufanie i zbudujesz silną relację z kontrahentami.

6. Promowanie kontrahentów regulujących terminowo zobowiązania –wspieraj i promuj partnerów i inne przedsiębiorstwa, które przestrzegają zasad odpowiedzialnego prowadzenia biznesu. Przyczynisz się do poprawy moralności płatniczej w całej branży.

7. Kreowanie wysokich wzorców zachowań w relacjach biznesowych – Bądź rozważny, promuj etyczne i moralne standardy prowadzenia biznesu. Zanim podejmiesz decyzję o współpracy z kontrahentem, rozważ wszelkie konsekwencje, zrób bilans i działaj świadomie.

8. Stosowanie jednakowych standardów  moralności płatniczej i rzetelności w interesach wobec siebie jak i swoich kontrahentów – oczekujesz pozytywnych zmian w branży? Zacznij od swojej firmy. Stosuj zasady pozytywnej i odpowiedzialnej współpracy, wówczas możesz tego samego wymagać od swoich kontrahentów. Po prostu bądź przykładem dla innych!

O autorze

Tadeusz Broś

Dyrektor operacyjny działu windykacji. Prawnik. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz podyplomowych studiów Akademii Ekonomicznej w Krakowie na kierunku Controling i Finanse Przedsiębiorstw. Nadzoruje Departament Windykacji - zespół analityków, windykatorów biurowych oraz negocjatorów terenowych. Odpowiada za tworzenie i doskonalenie procedur windykacji stosowanych w EULEO oraz opracowuje procedury szkoleniowe dla Departamentu Windykacji. Od kilku lat prowadzi warsztaty dla przedsiębiorców z zakresu trudnych negocjacji, bezpieczeństwa w zarządzaniu należnościami, pozyskiwania informacji, zabezpieczania wierzytelności i windykacji. Posługuje się językiem angielskim. Interesuje się psychologią. Jako były sportowiec stara się aktywnie spędzać wolny czas.
Dodaj komentarz
©2021 EULEO G. Grzesiak Sp.k.
Zarządzanie zgodami (pliki cookie)