Wokół branży windykacyjnej sektora biznesowego krąży wiele nieprawdziwych informacji. Pomieszanie kompetencji, wizerunek windykatora czy stosowane procedury to tylko niektóre obszary, w których narosły stereotypy. Przedstawiamy kolejny mit, jaki krąży na temat windykacji w sektorze B2B.
MIT #3: Firmy windykacyjne działają niezgodnie z prawem i nie mogą odzyskiwać długów.
Wielu przedsiębiorców podważa legalność działalności windykatorów. Odmawiają współpracy, tłumacząc, że dług może odzyskiwać wyłącznie komornik.
FAKT #3: Windykacja jest legalna i może zapobiec interwencji komorniczej
Spłaty zadłużenia może domagać się każdy, komu dłużnik jest coś winien: bank, firma windykacyjna (działająca w imieniu swoim lub klienta) czy nawet osoba fizyczna. Wierzyciel ma prawo wysyłać wezwania do uregulowania należności lub dzwonić do dłużnika i domagać się spłaty. W każdej chwili można skorzystać z pomocy wykwalifikowanych specjalistów i powierzyć sprawę odpowiedniej firmie windykacyjnej.
Natomiast komornik jest przedstawicielem organów państwa. Ma on uprawnienia do przymusowej egzekucji długu na podstawie tytułu wykonawczego wydanego przez sąd.
Firmy zajmujące się profesjonalnym obrotem wierzytelnościami, stale rozszerzają swoje kompetencje i zdobywają doświadczenie. Windykacja jest jak najbardziej legalną działalnością. Podobnie jak w większości krajów, podlega odpowiednim przepisom prawa (Kodeks Cywilny).
Na przestrzeni lat firmy windykacyjne wypracowały zaawansowane procedury działania. Przykładają duża wagę do bezpieczeństwa klientów i ich pieniędzy, oferują pomoc na każdym etapie zarządzania należnościami.
Firmy windykacyjne mogą rozpocząć procedury odzyskiwania długu po otrzymaniu zlecenia windykacji należności lub poprzez zawarcie cesji wierzytelności.
W przypadku zlecenia, wierzyciel udziela firmie windykacyjnej pełnomocnictwa do działania w jego imieniu. Warto również zaznaczyć, że w przypadku cesji wierzytelności Kodeks Cywilny nie wymaga dla jej skuteczności zgody dłużnika.