fbpx
Linkedin YouTube

Brak poszanowania prywatności, groźby, zastraszanie. To tylko niektóre ze stereotypowych skojarzeń związanych z pracą windykatora. Warto wiedzieć, że windykatorów obowiązują kodeksy postępowania, a ich celem nie jest skrzywdzenie dłużnika, lecz polubowne rozwiązanie sprawy z korzyścią dla obu stron.

Kontakt z windykatorem dla dłużnika zwykle oznacza stres oraz szereg obaw związanych z działaniami ze strony firmy windykacyjnej. Wokół tej branży istnieje wiele mitów, takich jak zastraszanie, wkraczanie do domu czy informowanie sąsiadów i pracodawców o długach. I rzeczywiście, nieprofesjonalne firmy w ten sposób działają. Natomiast organizacje takie, jak Polski Związek Windykacji, Federation of European National Collection Associations czy Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych, mają określone kodeksy etycznego postępowania. Jeżeli firmy windykacyjne przynależą do nich, możemy mieć pewność, że stosują dobre praktyki.

Dla poważnych firm windykacyjnych istotne jest wykreowanie i zachowanie dobrego wizerunku. Temu służą odpowiednie kodeksy zachowań oraz pracownicy, którzy dbają o dobre imię zarówno swoich pracodawców, jak i klientów. Kodeksy regulują wiele procesów związanych z odzyskiwaniem długów, m.in. zasady komunikacji z dłużnikiem, ochrony informacji czy danych osobowych.

Profesjonalnym windykatorom zależy na zachowaniu pozytywnych relacji zarówno z wierzycielem, jak i z dłużnikiem. Są to zazwyczaj osoby wykształcone, reprezentujące wysoką kulturę osobistą oraz posiadające bardzo dobre zdolności negocjacyjne i komunikacyjne. To sprawia, że są w stanie dojść do porozumienia z dłużnikiem i zaproponować mu odpowiednie rozwiązanie. Jeżeli dłużnicy wykazują dobre chęci, są uczciwi i otwarci, mogą wspólnie z windykatorem znaleźć wyjście z trudnej sytuacji. Całkiem inaczej wygląda postępowanie w sytuacji, gdy dłużnicy odmawiają współpracy, są wrogo nastawieni do windykatora, uchylają się od odpowiedzialności. W takim przypadku raczej nie mogą liczyć na dobre chęci ze strony windykatora.

Warto wiedzieć, że celem profesjonalnej windykacji jest odzyskanie przeterminowanych należności w sposób kulturalny i zgodny z zachowaniem zasad etyki. Windykator jest przedstawicielem wierzyciela, działa w jego imieniu, podchodzi do sprawy z dystansem. Jego zadaniem jest poznanie problemów dłużnika i zaproponowanie takiego rozwiązania, dzięki któremu będzie on w stanie spłacić swoje zobowiązania. Windykator pełni rolę mediatora, jego praca polega na rozwiązaniu problemu pomiędzy dłużnikiem i wierzycielem w najlepszy możliwy sposób. Dlatego dłużnicy nie powinni obawiać się windykatorów, ale wyrazić chęć współpracy z nimi.

Dłużnicy powinni pamiętać, że jedynie uczciwość i chęć dialogu gwarantują pozytywne relacje z firmą windykacyjną. Właściwe zachowanie ze strony dłużnika może przyczynić się do bardziej korzystnego, polubownego rozwiązania jego problemów. Poza tym taka postawa sprawi, że wierzyciel nie straci do niego zaufania i ich dalsza współpraca będzie możliwa.

O autorze

Matylda Burczyńska-Radym

Radca Prawny. Wspólnik Kancelarii Radców Prawnych EULEO. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aplikację radcowską odbyła w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie. Specjalizuje się w prawie gospodarczym i cywilnym, w szczególności postępowaniach sądowych w sprawach o zapłatę, postępowaniach egzekucyjnych, postępowaniach rejestrowych. Włada językiem angielskim. Interesuje się sportem i historią.
Dodaj komentarz
©2021 EULEO G. Grzesiak Sp.k.
Zarządzanie zgodami (pliki cookie)