fbpx
Linkedin YouTube
rozważna firma

Brutalne realia rynkowe nie rozpieszczają małych i średnich przedsiębiorstw. Oprócz konieczności konkurowania muszą, przy bardzo ograniczonych zasobach, zajmować się tymi samymi sprawami „okołobiznesowymi”, co duże firmy. Bardzo dużo energii zużywają na zapewnienie należytego spływu należności od kontrahentów. Co gorsza, podmioty z sektora MŚP są bardziej narażone na utratę płynności finansowej niż korporacje, które niemal w każdym obszarze działalności mają wykształcone odpowiednie procedury postępowania.

Kluczem do utrzymania stabilnej pozycji w sektorze przez małą lub średnią firmę jest rozważne zarządzanie należnościami oraz ustalenie zasad systematyzujących planowanie, monitorowanie i odzyskiwanie należności przedsiębiorstwa. Pomocnym rozwiązaniem w tym zakresie jest System Zarządzania Należnościami Rozważna Firma. Dowiedz się jakie korzyści otrzymasz, włączając to e-narzędzie do procedury zarządzania należnościami.

Problemy MŚP w aspekcie należności

Personel odpowiedzialny za współpracę z nowymi kontrahentami, powinien weryfikować ich przeszłość w kontekście zalegania z płatnościami. Dopuszczenie do sytuacji, w której duży, aczkolwiek nierzetelny podmiot, zaczyna generować nawet 80% przychodów przedsiębiorstwa jest niebezpieczne dla zachowania jego płynności finansowej. Firmy z sektora MŚP mogą łatwo uzależnić się od zamówień dużego klienta. Co, jeśli ten klient utraci zdolność finansową i przestanie regulować należności?

Każda firma zarówno mała, średnia, jak i duża, powinna wypracować własne procedury związane z zarządzaniem należnościami. W korporacjach powszechne jest powoływanie działów odpowiedzialnych za monitoring faktur i windykację należności. Mniejsze przedsiębiorstwa chętnie korzystają z gotowych rozwiązań wspomagających cały proces zarządzania należnościami.

System Rozważna Firma

Platforma Rozważna Firma to narzędzie, dzięki któremu masz szereg możliwości usprawniających zarządzanie należnościami. Korzystając z tego systemu, możesz:

  • zweryfikować potencjalnych kontrahentów w dostępnej bazie firm i dłużników,
  • monitorować bieżące faktury, a w tym wysyłać smsy i e-maile do klientów z przypomnieniem o zapłacie,
  • łatwo zintegrować system z programem księgowym, wszystkie dane dotyczące klientów i faktur są systematycznie importowane,
  • pobrać listę złych długów na sprzedaż,
  • skorzystać z narzędzi windykacyjnych,
  • zapoznać się z bazą wiedzy, w której m.in. znajdują się podstawowe terminy z zakresu zarządzania należnościami.

Wszystkie informacje znajdują się w intuicyjnym panelu sterowania. W razie wątpliwości można skontaktować się z biurem obsługi klienta tej platformy.

MŚP paliwem gospodarki

W Raporcie o stanie sektora MŚP (2017) można znaleźć informację, że od roku 2008 do 2014 udział w tworzeniu PKB podmiotów z tego sektora zwiększyło się z 47,2% do 50%, w tym mikro – 29,9% do 30,2%, małych – 7,4% do 8,9% i średnich – 9,9% do 11%. Największy wzrost odnotowały małe przedsiębiorstwa, o 1,5 p.p. Dla porównania udział dużych podmiotów w tworzeniu PKB spadł z 23,9% do 23,4%.

Powyższe dane obrazują znaczenie MŚP dla polskiej gospodarki – podmioty z tego sektora obecnie tworzą połowę PKB. Sektor ten charakteryzuje się też dużą rotacją firm. Stosunkowo nieskomplikowane wymagania związane z założeniem działalności gospodarczej zachęcają do jej otworzenia. Niestety prowadzenie działalności nie jest już takie proste, wymaga zaangażowania, wiedzy i odpowiednich kompetencji kadry zarządzającej i zespołu pracowniczego. Rozważny przedsiębiorca deleguje zadania z określonych obszarów funkcjonowania organizacji do specjalistów w danej dziedzinie i korzysta z pomocy (np. narzędzi automatyzujących niektóre procesy), która najlepiej, jeśli nie obciąży jego kieszeni i realnie wpłynie na poprawę m.in. skuteczności zarządzania należnościami.

O autorze

Tadeusz Broś

Dyrektor operacyjny działu windykacji. Prawnik. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz podyplomowych studiów Akademii Ekonomicznej w Krakowie na kierunku Controling i Finanse Przedsiębiorstw. Nadzoruje Departament Windykacji - zespół analityków, windykatorów biurowych oraz negocjatorów terenowych. Odpowiada za tworzenie i doskonalenie procedur windykacji stosowanych w EULEO oraz opracowuje procedury szkoleniowe dla Departamentu Windykacji. Od kilku lat prowadzi warsztaty dla przedsiębiorców z zakresu trudnych negocjacji, bezpieczeństwa w zarządzaniu należnościami, pozyskiwania informacji, zabezpieczania wierzytelności i windykacji. Posługuje się językiem angielskim. Interesuje się psychologią. Jako były sportowiec stara się aktywnie spędzać wolny czas.
Dodaj komentarz
©2021 EULEO G. Grzesiak Sp.k.
Zarządzanie zgodami (pliki cookie)