Ukraina jest jednym z najważniejszych polskich rynków eksportowych, jednak ze względu na wydarzenia polityczne w ostatnim czasie – także bardzo ryzykownym. Przedsiębiorcy, którzy współpracują z kontrahentami na tym obszarze napotykają trudności, takie jak mniejsza liczba zamówień, niższe przychody oraz problemy z odzyskiwaniem należności. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak skutecznie odzyskać należne pieniądze na Ukrainie.
Przedsiębiorcy współpracujący z zagranicznymi partnerami powinni brać pod uwagę większe ryzyko wystąpienia problemów z płatnościami, a także trudności związane z odzyskiwaniem należnych pieniędzy. Szczególnym przypadkiem jest Ukraina. Niestabilna sytuacja polityczna i ekonomiczna w kraju sprawia, że wiele firm ma problemy z zachowaniem płynności finansowej i terminowym regulowaniem swoich zobowiązań. Dodatkowo przedsiębiorcy chcący sprawdzić wiarygodność ukraińskiego partnera przed rozpoczęciem współpracy mają utrudnione zadanie. Regulacje dotyczące sprawozdań finansowych sprawiają, że ukraińskie przedsiębiorstwa mogą przygotowywać różne wersje sprawozdań, które nie odpowiadają rzeczywistej sytuacji finansowej firmy.
Sposoby na odzyskanie należności
W sytuacji, gdy ukraińskie firmy zwlekają z płatnościami i zasłaniają się kolejnymi wymówkami, przedsiębiorcy powinni szybko zareagować i rozpocząć proces odzyskiwania należności. Niektórzy wierzyciele decydują się działać samodzielnie. Jednak ze względu na nieznajomość przepisów prawnych, specyfiki rynku oraz bariery komunikacyjne, zwykle nie są w stanie skutecznie odzyskać pieniędzy.
Część polskich przedsiębiorców postanawia powierzyć sprawę ukraińskiej firmie windykacyjnej w nadziei, że będzie ona mogła efektywnie odzyskać należności. Jednak jest to ryzykowna droga: w takim przypadku polscy zleceniodawcy, ze względu na nieznajomość lokalnych realiów i różnice językowe, zwykle tracą kontrolę nad sprawą. Ponadto nieznani windykatorzy mogą działać metodami pozaprawnymi, również siłowymi. Przedsiębiorcy w takim przypadku ryzykują utratę pieniędzy, a także narażają się konsekwencje karno – prawne.
Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest przekazanie sprawy polskiej, doświadczonej firmie windykacyjnej, która ma własne przedstawicielstwo na Ukrainie lub współpracuje ze sprawdzonymi partnerami w tym kraju. Taka firma jest w stanie skutecznie i bezpiecznie odzyskać należności polskich wierzycieli.
Jak wybrać właściwą firmę windykacyjną?
Przedstawiciel polskiego przedsiębiorcy powinien współpracować z wyspecjalizowaną firmą windykacyjną i kancelarią prawną w kraju dłużnika. To zagwarantuje powodzenie zarówno w przypadku windykacji polubownej, jak i sądowej. Znajomość lokalnych uwarunkowań prawnych i realiów biznesowych, a także dostęp do aktualnych informacji na temat dłużnika sprawiają, że takie firmy mogą prowadzić efektywne działania na Ukrainie. Wybierając polską firmę windykacyjną warto dowiedzieć się, kto jest jej partnerem na Ukrainie, jakie ma doświadczenie oraz z jaką skutecznością działa.
Jak długo to trwa?
Windykator po dwóch tygodniach współpracy z dłużnikiem może określić czas potrzebny do odzyskania długu. Postępowanie polubowne trwa zwykle trzy miesiące, w trudniejszych przypadkach może przedłużyć się do pięciu. Jest to znacznie łatwiejszy sposób na odzyskanie pieniędzy niż windykacja sądowa, która może trwać nawet rok lub dłużej. W takiej sytuacji warto zabezpieczyć dług przed przedawnieniem, którego podstawowy termin na Ukrainie wynosi trzy lata. Windykatorzy powinni o to zadbać w imieniu wierzyciela.
Przedsiębiorcy mogą także skorzystać z możliwości ugody pozasądowej, która może być zawarta przed rozpoczęciem windykacji polubownej, w trakcie jej trwania lub po jej zakończeniu. Jest to rodzaj porozumienia dotyczący spłaty zadłużenia między wierzycielem i dłużnikiem. Nawet jeśli postępowanie polubowne zakończy się niepowodzeniem, warto zawrzeć ugodę, gdyż jest to rozwiązanie tańsze i bardziej efektywne niż postępowanie sądowe.
Ile to kosztuje?
Firmy windykacyjne zazwyczaj pobierają prowizję po odzyskaniu długu. Wysokość takiej opłaty jest uzależniona od kwoty i stopnia przeterminowania długu. Jeśli dług jest większy i „młodszy”, prowizja za odzyskanie go będzie niższa niż w przypadku długów małych i mocno przeterminowanych. Windykacja polubowna (przedsądowa) na Ukrainie wiąże się z prowizją w wysokości 15-25% należnej kwoty, która jest płatna po odzyskaniu długu.
Natomiast postępowanie sądowe, ze względu na wysoki poziom sformalizowania oraz koszty tłumaczeń, jest znacznie droższe. Dlatego windykacja sądowa jest zalecana w sytuacji, gdy istnieje oczywisty spór pomiędzy polskim wierzycielem i ukraińskim dłużnikiem.
Ukraina zawsze była ważnym rynkiem eksportowym dla Polski. Świadczy o tym m.in. działalność Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, która jest jedną z najstarszych bilateralnych izb gospodarczych w Polsce i od ponad 20 lat działa na rzecz rozwoju stosunków gospodarczych obu krajów. Jednak obecnie ze względu na niestabilność gospodarczą Ukrainy interesy w tym kraju należy prowadzić z wyjątkową ostrożnością, a także liczyć się z wyższym ryzykiem utraty należności. W sytuacji, gdy polscy przedsiębiorcy zauważą problemy z otrzymywaniem zapłat w terminie, powinni niezwłocznie skonsultować się z wyspecjalizowaną i doświadczoną firmą windykacyjną, która współpracuje z ukraińskimi partnerami. Szybka reakcja i odpowiednie działania gwarantują skuteczne i bezpieczne odzyskanie pieniędzy.