fbpx
Linkedin YouTube

Jest to pytanie dość istotne – szczególnie w dobie postępującej cyfryzacji i usług świadczonych całkowicie online. Chodzi tutaj jednak przede wszystkim o Ciebie. Szukasz pomocy w odzyskaniu długu? A może chcesz się dowiedzieć jak nie dopuścić, by Twój kontrahent stał się dłużnikiem? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś – windykacja online to szansa dla Ciebie!

Uczciwym wiatr w oczy

Uczciwy przedsiębiorca nie ma łatwego życia. Musi funkcjonować w realiach często niezbyt jasnego prawa, odprowadzać podatki, a jeszcze w dodatku mierzyć się z „cwaniakami” i oszustami. Jeśli o prawie mowa – zapewne wiedziałeś o tym, że musisz opłacić podatek VAT od niezrealizowanej faktury, nawet kiedy nie mogłeś odzyskać swoich należności? I choć ostatni wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE podważył te przepisy, to sam widzisz, że prawo bywa dla uczciwego przedsiębiorcy niezbyt korzystne.

A dłużnik? Zawsze znajdzie wymówkę, by wykręcić się od zapłaty, a potem pojedzie sobie np. na urlop (za Twoje pieniądze!). Nieuczciwy kontrahent nie może czuć się bezkarny i to Ty możesz sprawić, by takim nie pozostał.

Prewencja zawsze w cenie

Działania zapobiegawcze są istotnym elementem w momencie, gdy chcesz uniknąć powstania długów. Odpowiedzialny przedsiębiorca powinien przemyśleć swoje działania i sprawdzić swojego przyszłego kontrahenta, zanim zacznie z nim współpracę. Powinien również kontrolować sytuację w momencie, gdy kontrahent spóźnia się z zapłatą. Odpowiedz sobie teraz na pytanie: Czy jesteś odpowiedzialnym przedsiębiorcą?

Aby udowodnić Ci, że nie jesteśmy gołosłowni, przedstawimy Ci pewne dane:

  • 75% polskich przedsiębiorstw ma problem z terminowym odzyskaniem należności;
  • 36% firm otrzymuje na czas mniej niż połowę należności.

Chciałbyś, aby Twoja firma również zasiliła te statystki?

Działania prewencyjne to np. weryfikacja kontrahenta. Sprawdzasz historię zadłużenia danego podmiotu, czy płaci faktury w terminie i jaka jest jego moralność płatnicza. Jest to o tyle istotne, że na podstawie weryfikacji wywnioskujesz czy w ogóle warto zaczynać z daną firmą współpracę. Aby sprawdzić przyszłego kontrahenta, zleć np. wywiad gospodarczy.

Kolejne działanie prewencyjne to monitoring płatności. Jeśli udzielasz kredytu kupieckiego, to jest to rozwiązanie idealne dla Ciebie. System regularnie przypomina za Ciebie o terminie zapłaty za nieuregulowane faktury. Monitoring należności ma na celu wytworzenie u kontrahenta tzw. dyscypliny płatniczej, aby w pewnym momencie sam wiedział, że należy przelać pieniądze na Twoje konto.

Jak sam widzisz, to od Ciebie w dużej mierze zależy czy współpraca z nowym kontrahentem będzie żyłą złota, czy niekończącą się telenowelą pt. „Jak odzyskać moje pieniądze?”.

Kiedyś napisaliśmy, że windykacja online zaczęła się w Krakowie. Dawna stolica Polski (skąd jesteśmy) stała się kolebką nowych trendów wyznaczanych w branży zarządzania wierzytelnościami – tak jest do dziś. Od 20 lat istnienia nasza firma świadczy usługi online i cały czas je ulepsza. Od dwóch dekad uczulamy klientów na to, jak ważne, są działania prewencyjne i jak dużo daje wdrożenie ich w swoim przedsiębiorstwie. W podjęciu działań prewencyjnych, jak i windykacyjnych pomoże Ci stworzony przez nas system windykacji on-line Rozważna Firma. Dzięki niemu szybko i prosto sprawdzisz swojego przyszłego partnera biznesowego, przypomnisz mu o płatności i zoptymalizujesz swoje działania. Rozważną Firmę możesz także zintegrować ze swoim programem księgowym, co umożliwi Ci automatyczne aktualizowanie faktur i danych klientów. Wszystko zostaje pod Twoją kontrolą.

Nowoczesna windykacja kluczem do sukcesu

Działania prewencyjne zawiodły lub jesteś już na etapie, gdy dług trzeba odzyskać. Co robisz – zlecasz windykację czy działasz na własną rękę? Skoro dalej czytasz ten tekst dalej, to zakładamy, że rozważasz tę pierwszą opcję. I słusznie! Dzięki temu zwiększasz szansę na odzyskanie swoich pieniędzy.

Działania windykacyjne cały czas budzą skojarzenia z dość staroświeckimi metodami, czyli – stary dobry telefon i ewentualnie wizyta u dłużnika. Ten obraz nie jest oczywiście prawdziwy. Owszem windykatorzy kontaktują się z dłużnikiem, czy to telefonicznie, czy to osobiście, ale są wspierani także przez wyspecjalizowane narzędzia wspierające procesy windykacyjne. Ten stan rzeczy bynajmniej nie utrzymuje się od czasów pandemii. Jeszcze na wiele lat przed epidemią COVID-19 branża zarządzenia wierzytelnościami z powodzeniem działała w Internecie. Jak zauważył nasz ekspert Tadeusz Broś, w grudniu 2019 roku ok. 83% usług przyjętych przez EULEO, trafiło online poprzez system Rozważna Firma. Już w 2001 roku EULEO jako jedna z dwóch firm działających na rynku zarządzania należnościami świadczyła usługi windykacji online – jak widzisz ta sztuka, udaje nam się do dzisiaj.

Jesteśmy społeczeństwem lubiącym wygody, nie lubimy, gdy musimy poświęcać czemuś zbyt wiele swojej atencji (chyba że jest to przyjemność czy nasze hobby). Prowadząc własny biznes, chcemy mieć wszystko podane na tacy, bo obowiązki dnia codziennego i tak wymuszają na nas maksymalne skupienie na wielu różnych sprawach. Rozważna Firma jest stworzona dla ludzi ceniących wygodę, czyli dla Ciebie.

Aby  zlecić pierwszą sprawę do windykacji, nie musisz być zarejestrowany. Rejestracji dokonujesz już po złożeniu zlecenia. Następnie możesz już w pełni korzystać z systemu Rozważna Firma.  Po zleceniu sprawy do windykacji masz nad nią całkowitą kontrolę i 24 h na dobę możesz śledzić jej postępy. Nasi negocjatorzy na bieżąco przekazują do systemu ustalenia poczynione z dłużnikiem, redagują noty z bezpośrednich spotkań z osobą zadłużoną czy z innych podjętych w sprawie czynnościach. Jak zapewne zauważyłeś, masz pełen obraz działań prowadzonych przez windykatora i nie musisz martwić się o to, że nie masz kontroli nad procesem odzyskania Twoich pieniędzy.

Zaufaj profesjonalistom

Tak na dobrą sprawę zdejmujemy z Ciebie cały ciężar związany ze zlecaniem, a następnie monitorowaniem windykacji. Działamy na zasadzie – my windykujemy, ty obserwujesz. W tym samym czasie możesz zająć się innymi sprawami związanymi z działalnością firmy, a my zajmujemy się odzyskaniem długów. Zlecając i obserwując windykację online, oszczędzasz czas (a jak wiadomo czas, to pieniądz) oraz swoje nerwy, które i tak już wystarczająco zszargał dłużnik. Wystarczy, że przy zleceniu windykacji wypełnisz formularz, a my zajmiemy się resztą.

Czy teraz widzisz, dlaczego windykacja online, to dla Ciebie szansa? Dzięki niej masz pewność, że wszystkie informacje dotyczące z jej przebiegu trafią bezpośrednio do Ciebie. Masz również pewność, że pracownik działu windykacji na bieżąco poinformuje Cię o postępach w sprawie. Twoja rola ogranicza się zatem tylko do zlecenia sprawy i założenia konta. Następnie będziesz mieć możliwość korzystania z innych usług. Ty wybierasz, my działamy.

Mając nakreślony obraz nowoczesnej windykacji, możesz teraz sam zdecydować, czy będzie dla Ciebie opłacalna. Internet daje nam wiele możliwości. Nie tylko branża e-commerce działa całkowicie online. Zlecić odzyskanie długu możesz tak samo łatwo, jak dokonać zakupów na Allegro czy zarezerwować hotel na booking.com. Pamiętaj, że życie należy sobie ułatwiać, tym bardziej że jak sam widzisz, często rzuca nam ono kłody pod nogi. Jaka jest zatem Twoja decyzja?

 

O autorze

Vindy Katia

Pochodzi z rodziny, w której z dziada pradziada zajmowano się handlem. Już w dzieciństwie poznała szacunek dla danego słowa i zawartej umowy. Absolwentka Szkoły Przetrwania MSP na Rynku Polskim. W stałym związku z Biznesem od 2001 roku. Zawodowo wspiera firmy walczące o uczciwy biznes. Rozbraja ładunki zatorów finansowych oraz wykrywa pułapki nierzetelnych kontrahentów. Chętnie dzieli się wiedzą z zakresu metod unikania problemów z dłużnikami, a także sposobów na uzyskiwanie terminowej zapłaty od kontrahentów. Promuje zasady prowadzenia firmy w transparentny i uczciwy sposób, z poszanowaniem relacji biznesowych.
Dodaj komentarz
©2021 EULEO G. Grzesiak Sp.k.
Zarządzanie zgodami (pliki cookie)