fbpx
Linkedin YouTube

W ocenie specjalistów z EULEO odpowiedź na tytułowe pytanie jest krótka: pozyskuj nowych klientów odważnie, ale „z głową” i wyprzedzaj konkurencję. Ilość lojalnych i sprawdzonych kontrahentów stanowi o sile każdego biznesu.

Aktywne pozyskiwanie nowych odbiorców i udzielanie im kredytu kupieckiego niesie za sobą zawsze ryzyko „wpadki”, czyli sprzedaży na odroczony termin płatności bez uzyskania zapłaty należności. Odwaga rynkowa i przebojowe działanie musi podlegać zawsze rozsądnym procedurom właściwego doboru i weryfikacji firm.

Przed sprzedażą „na termin” trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów. Cztery najważniejsze, to:

 • czy firma faktycznie istnieje, działa w miejscu i branży, które deklaruje;
 • czy firma posiada niezbędne zasoby (kapitał, produkty, zamówienia/zlecenia);
 • czy potencjalny kontrahent jest wypłacalny i nie jest notorycznym dłużnikiem;
 • czy stanowi szansę rozwoju, czy zagrożenie stratą dla sprzedawcy.

Na rynku istnieją liczne, rozproszone narzędzia weryfikacji partnerów biznesowych. Jednak platforma Rozważna Firma daje szansę weryfikacji wiarygodności kontrahentów i sytuacji finansowej dłużników aż na 8 pewnych sposobów, w jednym miejscu.

On-line

 1. Sprawdź na wewnętrznej Giełdzie Długów Rozważnej Firmy, czy dany kontrahent nie ma otwartych spraw windykacyjnych.
 2. Sprawdź w Trudnych Długach, czy twój potencjalny kontrahent nie jest notorycznym dłużnikiem, którego nie możesz kredytować.
 3. Wgraj bazę swoich kontrahentów do Monitoringu Faktur i uzyskaj informacje on-line o zdarzeniach negatywnych (windykacjach) związanych z konkretnymi firmami. Być może obsługujesz bankrutów?
 4. Dopisz do Obserwowanych Klientów swoich kluczowych kontrahentów. Jeśli będą windykowani, to system Cię o tym zaalarmuje.

 Off-line

 1. Zamów pełny Raport Gospodarczy o firmie polskiej lub zagranicznej. Dowiesz się, w jaka jest jej sytuacja finansowa oraz jakiego kredytu kupieckiego możesz jej udzielić.
 2. Zamów usługę Poszukiwania Majątku kontrahenta, jeśli planujesz z nim większą transakcję, lub jeśli chcesz odzyskać pieniądze.
 3. Zamów Skip Tracing (poszukiwanie osoby), jeśli chcesz zgodnie z obowiązującym prawem ustalić dane teleadresowe dłużnika.
 4. Zamów Wizytę Terenową w firmie, uzyskasz informacje o realności działalności  twojego kontrahenta i jego otoczeniu rynkowym.

Usługi wymienione powyżej są w części bezpłatne, a te odpłatne (off-line) kosztują całkiem niewiele w kontekście możliwych strat, które generują nieudane transakcje handlowe.

Sprawdzanie firm w platformie Rozważna Firma ma tę wartość, iż stanowi hybrydowe połączenie usług odpytywania bazy danych i realnej usługi świadczonej przez doświadczonych wywiadowców gospodarczych i detektywów grupy EULEO.

Wydając środki na tzw. działania prewencyjne, czyli zapobieganie długom firmy świadomie ograniczają straty wynikające z posiadania złych, toksycznych wierzytelności.  Zapobieganie problemom zamiast likwidowania szkód finansowych to model działania szczególnie popularny wśród dojrzałych przedsiębiorstw o tzw. wysokiej kulturze finansowej oraz firm młodych, dynamicznych szukających swojego miejsca na rynku, bardzo wrażliwych na wszelkie problemy z płynnością finansową.

O autorze

Małgorzata Bożek

Pełni funkcję Dyrektora Handlowego EULEO. Odpowiada za realizację strategii sprzedaży oraz koordynuje działania międzynarodowe firmy. Jest absolwentką Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Posługuje się w stopniu zaawansowanym językiem angielskim. Prywatnie miłośniczka egzotycznych podróży i zdrowego trybu życia.
Dodaj komentarz
©2021 EULEO G. Grzesiak Sp.k.