fbpx
Linkedin YouTube
windykacja przez internet

Mamy 2001 rok. Trzech entuzjastów z branży IT zakłada firmę windykacyjną, która od początku wyróżnia się na polskim rynku. Jest jedną z dwóch firm, które do swoich działań odzyskiwania należności włączyły Internet. Narzędzie jeszcze mało popularne w tamtych czasach.

Windykacja w Polsce w latach dwutysięcznych ograniczała się zazwyczaj do rozmów telefonicznych z dłużnikami, typowe call center, pisząc współczesnym językiem. W skali kraju tylko trzy podmioty windykacyjne oferowały działania terenowe tzn. wysyłały windykatorów do kontaktów bezpośrednich z dłużnikami. Jedynie dwie firmy proponowały działania online. Jedna z nich przetrwała na rynku do dziś i działa w sektorzez B2B. Mowa o krakowskiej firmie, która przez prawie 20 lat wytycza nowe kierunki w branży zarządzania wierzytelnościami, na początku pod nazwą BGK Credit, a teraz pod nazwą EULEO.

E-CREDIT – początek windykacji online

I początek męskiej przyjaźni. Badowski, Grzesiak, Kaźmierczak zakładają firmę pod nazwą BGK Credit (BGK – akronim od pierwszych liter ich nazwisk). Firma powstaje z potrzeby zmian, w branży IT i w życiu zawodowym. Nie mając większego kapitału, tylko wnioski i doświadczenie zebrane w poprzedniej pracy, ruszają na rynek windykacyjny. – Pracowaliśmy w firmie IT, zajmowaliśmy się odzyskiwaniem należności we współpracy z firmą zewnętrzną. Widzieliśmy jak wygląda odzyskiwanie należności, i przeczuwaliśmy, że potrafimy to robić lepiej – wspomina Grzegorz Grzesiak, obecnie członek zarządu EULEO. Już po kilku miesiącach działania BGK Credit, właściciele postanowili wdrożyć nowość na skalę kraju: aplikację e-Credit. – Byliśmy jedną z dwóch firm, które stwierdziły, że nie wstydzą się efektów swojej pracy i będą udostępniać wierzycielom online raporty z przebiegu windykacji. Mieliśmy do tego specjalnie napisaną aplikację e-Credit, która pozwalała klientom na łączenie się z naszym serwisem. Wcześniej klient musiał ją jednak zainstalować na swoim komputerze. Aplikacja posiadała tylko dwie funkcje: raport o przebiegu i stanie sprawy oraz możłiwość sprawdzenia spłat i salda zadłużenia. Ówcześni klienci wysyłali nam zlecenia  windykacji pocztą, faksem, czasamisami e-mailem – wspomina z uśmiechem stare dzieje Grzegorz Grzesiak.

Odpowiedni czas, miejsce i… klient

Znaleźć się w odpowiednim miejscu i czasie, niektórzy twierdzą, że to klucz do sukcesu. W branży windykacyjnej w tamtym czasie – gdy Internet nie był tak popularny – do osiągnięcia sukcesu potrzebny był jeszcze jeden komponent: odpowiedni odbiorca, nowoczesny i otwarty na nowości. Taki klient stanął na drodze BGK Credit.  – Zaczynaliśmy z branżą IT, która wyprzedzała inne branże w myśleniu o zarządzaniu należnościami. Dla naszych klientów z IT bardzo dużym komfortem było to, że mogą sprawdzić sami, w dowolnym momencie, co dzieje się w zleconych sprawach – opowiada Grzegorz Grzesiak. – Z czasem poszerzyliśmy grono klientów o kolejne branże; budowlaną i elektrotechniczną. Tutaj też doceniono naszą innowacyjność. Kontaktowaliśmy się ze szczeblem kierowniczym, któremu odpowiadał taki sposób komunikacji, docenił w nim transparentność – dodaje Piotr Badowski, współzałożyciel BGK Credit, obecnie członek zarządu EULEO.

2008 r. pierwsze zlecenie windykacji przez Internet

Po siedmiu latach BGK Credit zmienił się w EULEO. Skład zarządu nie zmienia się, powiększa się natomiast ilość pracowników do kilkunastu osób. A aplikacja e-Credit ewoluuje. Obok raportowania przebiegu windykacji i sprawdzania salda, pojawia się nowa funkcja – kluczowa do dziś  – składanie zleceń online. – Gdy firma rosła,  zastąpiliśmy e-Credit usługą przeglądarkową Euleo.net. Nasz nowy projekt nie był już aplikacją, a serwisem w pełni internetowym. I tu pojawiła się nowość, klienci mogli składać zlecenia windykacji online – opisuje Piotr Kaźmierczak, współzałożyciel BGK Credit, obecnie członek zarządu EULEO.

Ewolucja wciąż trwa – Rozważna Firma

W 2012 roku serwis Euleo.net przekształcił się w system zarządzania należnościami Rozważna Firma, który obecnie obsługuje codziennie kilkaset klientów. Usługi systemu są rozbudowane i odpowiadają na potrzeby małych i dużych przedsiębiorstw. Do najważniejszych należy wymienić: windykacja online, działania prewencyjne, monitoring faktur, obsługa zleceń kancelarii prawnej, a także kompleksowe spojrzenie na finanse firmy oraz pomoc w podejmowaniu skutecznych decyzji związanych z zarządzaniem należnościami. Rozważna Firma jest teraz w formie oprogramowania SaaS (software as a service), które jest kompatybilne z programami finansowo-księgowymi i bardzo proste w obsłudze.

System osobowości

Twórcami tych nowoczesnych rozwiązań są Piotr Kaźmierczak – historyk, Grzegorz Grzesiak – fotografik i wielki miłośnik nowych technologii, Piotr Badowski – ekonomista, którzy do dziś wspólnie prowadzą Grupę Euleo, w skład której wchodzą spółki: Kancelaria Prawna i Wierzytelności.  Różnorodność pasji i charakterów – która w wielu dziedzinach otwiera drogi i możliwości, a także pomaga spojrzeć na problemy pod wieloma kątami, a także ponad 20-letnie doświadczenie w branży – to wszystko sprawia, że panowie z EULEO wciąż mają głowy pełne pomysłów, a ich system zarządzania wierzytelnościami ewoluuje, dostosowując się do zmieniającego się świata.

O autorze

Vindy Katia

Pochodzi z rodziny, w której z dziada pradziada zajmowano się handlem. Już w dzieciństwie poznała szacunek dla danego słowa i zawartej umowy. Absolwentka Szkoły Przetrwania MSP na Rynku Polskim. W stałym związku z Biznesem od 2001 roku. Zawodowo wspiera firmy walczące o uczciwy biznes. Rozbraja ładunki zatorów finansowych oraz wykrywa pułapki nierzetelnych kontrahentów. Chętnie dzieli się wiedzą z zakresu metod unikania problemów z dłużnikami, a także sposobów na uzyskiwanie terminowej zapłaty od kontrahentów. Promuje zasady prowadzenia firmy w transparentny i uczciwy sposób, z poszanowaniem relacji biznesowych.
Dodaj komentarz
©2021 EULEO G. Grzesiak Sp.k.