fbpx
Linkedin YouTube

Masz już dość kolejnych jałowych negocjacji z dłużnikiem. Telefony, maile, przypomnienia…wszystko to zawodzi, a dług nadal pozostaje niespłacony. Nadszedł już czas decyzji – musisz rozważyć czy nadal będziesz chciał ściągać dług na własną rękę, czy może jednak lepiej zaufać profesjonalistom? Jeśli wybrałeś tę drugą opcję, to gratulacje. Pomogę Ci wybrać właściwą firmę, która odzyska faktycznie Twój dług. 

Wybór niekompetentnej firmy windykacyjnej będzie bardzo brzemienny w skutkach. Pamiętaj, że chodzi tutaj o Twoje pieniądze. Źle prowadzone działania windykacyjne jedynie pogorszą sprawę, dlatego, zanim powierzysz komuś zadanie odzyskania długu, dokonaj wnikliwego researchu i wybierz odpowiednią firmę.

O tym na co zwracać uwagę przy wyborze firmy windykacyjnej już pisaliśmy:

Na co zwracać uwagę przy wyborze firmy windykacyjnej – cz.I

Na co zwracać uwagę przy wyborze firmy windykacyjnej – cz.II.

Jednak w najnowszym cyklu postanowiliśmy jeszcze bardziej zgłębić ten temat.

Po co Ci ten research?

To pierwsze pytanie na, które powinieneś sobie odpowiedzieć. Właściwie, po co masz poświęcać swój czas, by wybrać odpowiednią firmę windykacyjną? Odpowiedź jest bardzo prosta – dla Twojego dobra i świętego spokoju.

Oto kilka kluczowych argumentów przemawiających za dokładnym prześwietleniem firmy windykacyjnej przed jej wyborem.

  • Oszczędność czasu i pieniędzy – wybór odpowiedniej firmy zredukuje ryzyko straty pieniędzy i czasu przez źle prowadzone działania windykacyjne.
  • Zachowanie dobrych relacji z dłużnikiem – odzyskaniem Twojego długu zajmą się profesjonaliści, którzy potrafią windykować z poszanowaniem zasad etyki i nie popsują Twoich relacji z dłużnikiem.
  • Cenna nauka – firmy windykacyjne nie zajmują się tylko odzyskiwaniem należności. Duża część z nich oferuje doradztwo i szkolenia w zakresie zarządzania finansami. Współpraca z taką firmą może być dla Ciebie cenną lekcją na przyszłości.
  • Twój spokój – jakże oczywiste i jakże ważne. Nie musisz już cały czas denerwować się przed każdą rozmową z dłużnikiem, nie musisz czuć frustracji z powodu każdej kolejnej jego wymówki. Od teraz dłużnikiem zajmie się profesjonalny negocjator, który będzie Cię tylko informować o przebiegu sprawy. Ty w spokoju będziesz mógł zająć się swoimi sprawami, a windykator odzyska za Ciebie należność.

 Brzmi przekonująco?

Windykacja B2C czy B2B?

Pora zgłębić się teraz w szczegóły i napisać o specjalizacji firm windykacyjnych.

Przedsiębiorstwa windykacyjne zajmują się odzyskiwaniem długów konsumenckich (B2C) oraz długów przedsiębiorstw (B2B).

Długi konsumenckie, to nic innego jak niespłacone zobowiązania osób fizycznych,  z tytułu opłat bieżących (np. za media), pożyczek czy rat kredytów. Windykacja B2C zajmuje się więc odzyskiwaniem należności, gdzie dłużnikiem jest  Pan Kowalski lub Pani Nowak. Z tym rodzajem windykacji mamy do czynienia najczęściej w przypadku firm czy banków udzielających pożyczek, operatorów telekomunikacji, dostawców Internetu, telewizji kablowej itp. Windykacja B2C zwykle odbywa się hurtowo, ponieważ firma dostaje cały pakiet wierzytelności do obsługi. Nie ma tu miejsca na jednostkowe traktowanie pojedynczej wierzytelności. Liczy się tzw. portfel i jego wartość.

Windykacja B2B to windykacja należności powstałych między przedsiębiorstwami w obrocie gospodarczym. Dotyczy podmiotów różnej wielkości – od sektora MŚP po wielkie korporacje. W przypadku windykacji B2B nie ma miejsca na działania masowe, tutaj każda wierzytelność jest już traktowana jednostkowo. Dzieje się tak, gdyż należności generowane przez firmy są różnorodne i wymagają indywidualnego rozpatrzenia. Różnorodność długów generowanych przez przedsiębiorstwa związana jest oczywiście z branżą, w której działa dana firma. Długi powstałe w branży transportowej będą miały inną specyfikę niż te, które powstały w branży budowlanej.

Specjalizacja branżowa

W biznesie jak w życiu – nie można być dobrym we wszystkim. Dlatego firmy windykacyjne wyspecjalizowały się w obsłudze sektora B2C i B2B oraz poszczególnych branżach. Np. EULEO jest zdecydowanie zorientowane na sektor B2B  w takich branżach jak obuwnicza, rolna, elektrotechniczna czy motoryzacyjna. W obu tych sektorach mamy do czynienia z jeszcze węższymi specjalizacjami, np.: odzyskiwaniem konkretnych typów długów, takich jak bankowe, telekomunikacyjne, przedawnione, medyczne, zagraniczne etc. Do tego dochodzi także specyfika niektórych branż (np. sezonowość), która również ma istotne znaczenie w przebiegu procesu odzyskiwania należności. Nie wierz w „uniwersalne” rozwiązania proponowane przez firmy windykacyjne. Naprawdę lepiej postawić wyspecjalizowane przedsiębiorstwo windykacyjne.

Jest to ważne, ponieważ wiąże się z dużym zasobem wiedzy, jaką zdobyła firma windykacyjna na temat branż, w których się porusza. Dzięki specjalizacji negocjatorzy mają duże pojęcie, jakie przepisy i praktyki panują w danej branży oraz jaka jest jej specyfika, przez co łatwiej jest im prowadzić działania windykacyjne. Wówczas schemat skutecznej windykacji wygląda mniej więcej tak:

wiedza –>skuteczność –> odzyskanie długu.

Pamiętajmy również o jednym, ale bardzo ważnym aspekcie – wyspecjalizowanej firmie łatwiej będzie zachować dobre relacje na linii wierzyciel–dłużnik. Nie wszyscy wierzyciele chcą bowiem ostatecznie kończyć współpracę z nierzetelnym kontrahentem. Nawet w przypadku podjęcia wobec niego windykacji.

Podsumowując – jeśli jesteś przedsiębiorcą z branży budowlanej, poszukaj firmy specjalizującej się w sektorze B2B, w obsłudze firm z branży budowlanej. Wybór firmy poruszającej się w sektorze B2C, specjalizującej się w odzyskiwaniu długów telekomunikacyjnych, nie będzie raczej trafnym wyborem. Poświęć zatem trochę czasu i dowiedz się czegoś o specjalizacji firmy, którą chcesz wybrać. Takiej weryfikacji możesz dokonać już na stronie internetowej, gdzie bardzo często widnieje lista kluczowych klientów, z którymi przedsiębiorstwo współpracuje lub referencje wystawione przez nich. Warto również zadzwonić bezpośrednio do biura obsługi klienta i porozmawiać na ten temat z konsultantem obsługującym BOK. Pamiętaj, cały czas chodzi o Twoje pieniądze.

Windykacja czy zakup długu?

Firmy windykacyjne zajmują się również kupnem długów. Co to oznacza w praktyce?

Sprzedaż długu – inaczej cesja wierzytelności – odbywa się w momencie, gdy cedent (wierzyciel) ceduje ją na cesjonariusza (np. firmę windykacyjną). Zgodnie z Art. 509 Kodeksu cywilnego – cesja może odbyć się bez zgody dłużnika.

Trzymając się przykładu zakupu długu przez firmę windykacyjną, w praktyce wygląda to tak:

Właścicielem długu firmy X staje się odtąd przedsiębiorstwo windykacyjne (np. EULEO). Dzięki tej operacji ciężar odzyskania długu spada w całości na firmę windykacyjną. Nabywa ona także prawa, które wynikają z umowy między dłużnikiem a cedentem (wcześniejszym właścicielem długu). W tym przypadku przedsiębiorstwa windykacyjne również specjalizują w handlu długami.

Należy jednak pamiętać, że kontrahenci mogą uzgodnić w umowie, by nie doszło do zmiany wierzyciela. Wówczas sprzedaż długu jest uniemożliwiona.

Miejscami, gdzie można wystawić dług na sprzedaż, są tzw. giełdy długów, np. całkowicie darmowa giełda wierzytelności Niezaplacone.info. Na giełdach długów działają zarówno przedsiębiorstwa jak i firmy windykacyjne, które są zainteresowane ich kupnem. Dzięki giełdom można również zweryfikować wiarygodność potencjalnego kontrahenta. Firmy windykacyjne kupują długi, ponieważ mogą odkupić je od wierzyciela tylko za część jego wartości, a odzyskać od dłużnika w pełnej kwocie wraz z kosztami windykacji.

Kiedy zatem opłaca się sprzedać dług, a kiedy zlecić windykację?

Sprzedaż długu najbardziej opłaca się:

  • Gdy szybko potrzebujesz pieniędzy
  • Gdy dług jest trudny tzn. realnie zagrożony nieściągalnością
  • Gdy nie planujesz przyszłych relacji z dłużnikiem
  • Gdy dłużnik zachowuje się jak oszust

Sprzedaż długu powoduje więc, że szybko otrzymujesz pieniądze, nie jesteś obciążonymi kosztami windykacji, zyskujesz także czas, który zabierze Ci postępowanie sądowe i egzekucja komornicza. Oczywiście sprzedaż długu ma też swoje wady. Kwota, którą uzyskasz ze sprzedaży zazwyczaj stanowi jedyne część wartości wierzytelności. Różnica pomiędzy nominałem długu a jego ceną stanowi zysk windykatora.  Pamiętaj też, że często już sam fakt wystawienia długu na giełdzie motywuje dłużnika do jego spłaty.

Windykacja jest procesem długofalowym i jest opłacalna wówczas, gdy wierzytelność nie jest przedawniona, mamy dokumentację potwierdzającą istnienie długu i możemy zlecić ją na koszt dłużnika. Największą zaletą windykacji jest fakt, że możesz całkowicie odzyskać swoje należności wraz z odsetkami i kosztami windykacji. Jednak tak jak zaznaczyłem na początku – windykacja jest procesem stosunkowo długim względem sprzedaży długu. Musisz wówczas poczekać trochę dłużej, aż negocjatorzy odzyskają Twoją należność. Windykacja sprawdza się lepiej, kiedy zamierzasz w przyszłości dalej utrzymywać relacje biznesowe z dłużnikiem. Nie powoduje „spalenia mostów”

Musisz zatem sam określić co, jest dla Ciebie bardziej opłacalne. Jeśli mimo braku płatności ze strony kontrahenta, jesteś w dobrej sytuacji finansowej i czas nie jest dla Ciebie sprawą priorytetową – zleć windykację i odzyskaj w 100% swoją należność. Jeśli potrzebujesz nagłego zastrzyku gotówki i – z różnych powodów – bardzo zależy Ci na czasie, sprzedaj dług i w miarę szybko odzyskaj część pieniędzy.

Zakres terytorialny

Firmy windykacyjne świadczą różne usługi pod względem zasięgu terytorialnego. Na rynku zarządzania wierzytelnościami mamy do czynienia z firmami ogólnopolskimi, świadczącymi także usługi międzynarodowe, jak i z firmami lokalnymi czy regionalnymi.

Również i w tym przypadku powraca kwestia specjalizacji. Rozpatrzmy to na przykładzie współpracy zagranicznej. Jeśli masz problem z dłużnikiem znajdującym się zagranicą, logicznym wyborem będzie firma windykacyjna świadcząca usługi globalne i specjalizująca się w windykacji B2B. Wybór takiej firmy rekomendowany jest np. dla branży transportowej, gdzie współpraca między przedsiębiorstwami ma bardzo często międzynarodowy charakter.

Jeśli jesteś małym lub mikro przedsiębiorcą, a Twój dłużnik znajduje się dosłownie „za miedzą”, to wystarczy, że zlecisz windykację firmie działającej lokalnie. Nie musisz wówczas wyszukiwać ogólnopolskich czy międzynarodowych graczy, bo spokojnie możesz zaufać Twoim najbliższym sąsiadom. Miej jednak cały czas z tyłu głowy, by dowiedzieć czegoś na temat specjalizacji takiej firmy, sprawdzić jej referencje i  dopiero potem podjąć decyzję. Firmy działające lokalnie mogą być pod tym względem dość ograniczone i nie specjalizować się branży, w której Ty akurat działasz. Większe firmy są zazwyczaj wyspecjalizowane w kilku czy kilkunastu branżach.

Przykład: Działasz w branży obuwniczej, a lokalna firma windykacyjna wyspecjalizowana jest w branży elektrotechnicznej. Jej wybór nie będzie więc dobrym pomysłem. Lepszym wyborem będzie firma ogólnopolska, ale wyspecjalizowana w Twojej branży.

Jak zdążyłeś zauważyć, wnikliwy research przed wyborem firmy windykacyjnej i zwrócenie uwagi na jej specjalizację, pomoże Ci uniknąć wielu nietrafionych decyzji. Co za tym idzie – zaoszczędzisz dwie bardzo cenne rzeczy, czas i pieniądze. Zanim zdecydujesz się na outsourcing windykacji, poświęć parę chwil na dogłębną analizę. Sprawdzaj strony internetowe, fora, referencje i opinie o danej firmie. Może popytaj znajomych, którzy korzystali już z usług firm windykacyjnych? Nie bój się porozmawiać z biurem obsługi klienta i zbierz wszystkie potrzebne informacje. Nie daj się również zwieść pustym sloganom typu TANIA WINDYKACJA. Tania nie musi oznaczać skuteczna, a również często bywa tak, że firmy działające pod tego typu hasłami doliczają ukryte opłaty i wówczas windykacja już nie jest taka tania. Specjalizacja, profesjonalizm, referencje – te hasła powinny przyświecać Ci podczas szukania firmy windykacyjnej.

O autorze

Vindy Katia

Pochodzi z rodziny, w której z dziada pradziada zajmowano się handlem. Już w dzieciństwie poznała szacunek dla danego słowa i zawartej umowy. Absolwentka Szkoły Przetrwania MSP na Rynku Polskim. W stałym związku z Biznesem od 2001 roku. Zawodowo wspiera firmy walczące o uczciwy biznes. Rozbraja ładunki zatorów finansowych oraz wykrywa pułapki nierzetelnych kontrahentów. Chętnie dzieli się wiedzą z zakresu metod unikania problemów z dłużnikami, a także sposobów na uzyskiwanie terminowej zapłaty od kontrahentów. Promuje zasady prowadzenia firmy w transparentny i uczciwy sposób, z poszanowaniem relacji biznesowych.
Dodaj komentarz
©2021 EULEO G. Grzesiak Sp.k.