fbpx
Linkedin YouTube

Decyzja o nawiązaniu współpracy z firmą windykacyjną powinna być przemyślana oraz poprzedzona rzetelną analizą, zarówno ofert jak i własnych potrzeb i oczekiwań.  Pod uwagę należy brać wiele czynników, takich jak doświadczenie, rekomendacje, specjalizacja branżowa czy zakres świadczonych usług. O tym jak wybrać firmę windykacyjną pisaliśmy już na łamach Gazety Finansowej oraz na naszym blogu:

Na co zwracać uwagę przy wyborze firmy windykacyjnej – cz. 1

Na co zwracać uwagę przy wyborze firmy windykacyjnej – cz. 2

Część firm, ze względu na występujące tylko sporadycznie problemy z dłużnikami, nie ma potrzeby nawiązywania stałej współpracy z firmą windykacyjną i co jakiś czas przekazuje pojedyncze sprawy. Poniżej podpowiadamy, o co warto zapytać windykatora przed złożeniem takiego zlecenia.

1.       Jak długo to potrwa?

Należy pamiętać, iż wraz z upływem czasu maleje szansa na skuteczne odzyskanie należności, dlatego działania polubowne powinny być prowadzone szybko i sprawnie, maksymalnie przez 60 dni. Jeśli w tym okresie dłużnik nie zapłaci, sprawa powinna zostać skierowana na drogę sądową. Dalsza wysyłka wezwań do zapłaty, próby telefonicznego kontaktu i przyjmowanie kolejnych zapewnień o zapłacie będą tylko stratą czasu.

2.       Czy odzyskasz odsetki i koszty windykacji?

Możesz dochodzić nie tylko kwoty głównej, ale także odsetek i poniesionych kosztów windykacji. Sprawdź, czy firma których chcesz zlecić windykację odzyskuje te kwoty w ramach procedur postępowania polubownego, gdyż ich wyegzekwowanie od dłużnika sprawia, iż w praktyce windykacja jest bezkosztowa.

3.       Czy firma prowadzi windykację terenową?

Wyjazdy windykatorów do dłużników i prowadzenie bezpośrednich negocjacji w ich siedzibie to jedno z działań  wywierających największa presję i najskuteczniej motywujących do zapłaty. Ponadto pozwalają na zebranie istotnych informacji na temat majątku dłużnika, przydatnych na w dalszym etapie prowadzenia działań windykacyjnych.

4.       Czy firma będzie potrafiła uzyskać informacje na temat dłużnika?

Dane na temat dłużnika dostarczone przez wierzyciela są często nieaktualne lub niekompletne. Podobnie jest z informacjami w ogólnodostępnych katalogach internetowych. Aby skutecznie prowadzić działania windykator powinien ustalić aktualne dane teleadresowe czy informacje na temat majątku. Firma, której przekazujemy zlecenie powinna więc posiadać własny dział windykacji terenowej bądź zatrudniać osoby, które posiadają licencję detektywa.

 5.       Czy będziesz wiedział co się dzieje z Twoim zleceniem?

Jako zleceniodawca powinieneś mieć możliwość bezpośredniego kontaktu z windykatorem prowadzącym Twoją sprawę oraz stały dostęp do informacji o podjętych działaniach i postępach. Standardem są obecnie internetowe platformy dające dostęp do wszystkich informacji na temat zlecenia oraz szeregu dodatkowych funkcji.

6.       Czy będziesz wiedział co dalej?

Jeśli windykacja polubowna okaże się nieskuteczna, możesz dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej. Firmy windykacyjne posiadające własną kancelarię prawną umożliwiają szybkie przeniesienie sprawy z trybu polubownego do sądowego, a dzięki wszystkim zgromadzonym wcześniej informacjom będą do tego postępowania przygotowani lepiej niż „nowa”, zewnętrzna kancelaria. Warto wziąć pod uwagę możliwość windykacji sądowej i przekazać sprawy do windykacji firmie, która zapewnia kompleksową obsługę.

O autorze

Grzegorz Grzesiak

Pełni funkcję Dyrektora Departamentu Windykacji EULEO. Jest odpowiedzialny za strategię i procedury odzyskiwania należności, a także jako prokurent odpowiada za strategię i rozwój Kancelarii Radców Prawnych EULEO. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim. W 2008 roku ukończył studia podyplomowe z komunikacji w biznesie na Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie. Jego największą pasją jest fotografia (prowadzi blog fotograficzny www.momenty.eu). Lubi podróżować i poznawać nowe kultury, jest również amatorem kuchni śródziemnomorskiej.
Dodaj komentarz
©2021 EULEO G. Grzesiak Sp.k.
Zarządzanie zgodami (pliki cookie)